opony duro

Motocykliści czy kierowcy rozmaitego rodzaju aut świetnie zdają sobie sprawę z tego, że aby zdołać cieszyć się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), trzeba go słusznie przygotować. Dużo osób jednak nie stosuje tożsamej zasady względem rowerów, a to istotny błąd. Rower, podobnie jak inne środki lokomocji, potrzebuje uwagi swojego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością podczas przeróżnych przejażdżek oraz rowerowych wypraw.

opony do roweru duro

Wprawdzie rower to nie samochód ani motor, skutkiem tego lista prac, jakie musimy wykonać w trakcie przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć i skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co powinniśmy zatroszczyć się przed zaczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką należałoby sprawić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest uszkodzony, zanadto luźny lub też nadmiernie naciągnięty – należy go poprawnie naciągnąć. Co więcej należy go nasmarować specjalnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – prócz stereotypowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów wynajdziemy na oponie), należy uczynić, czy opony w rowerze nie wymagają wymiany. W wypadku pęknięć lub ewentualnie przesadnego zużycia bieżnika – opony należy wymienić. Nie pragniemy przecież, żeby w czasie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma obfity wpływ na bezpieczeństwo jazdy, skutkiem tego należy uczynić poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed główną przejażdżką należałoby spowodować luz głównych śrub konstrukcji roweru, a gdy znajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. W dodatku warto uczynić elementy oświetlenia – pragniemy przecież być dostrzegalni na drodze.

To bazowa lista czynności, jakie należy zrealizować przed główną przejażdżką. Po zimie należałoby również rower szczegółowo umyć i pokryć zabezpieczającymi specyfikami – dzięki temu będzie przyzwoiciej chroniony podczas całego sezonu.